Andropauza jest okresem związanym ze starzeniem się organizmu, który dotyka najczęściej mężczyzn po 50 roku życia. Podczas niego dochodzi do obniżenia stężenia męskich hormonów płciowych, czyli androgenów, a co za tym idzie, pojawiają się różne objawy ze strony wielu narządów.

Czym jest andropauza?

Andropauza to okres przekwitania u mężczyzn, wiążący się ze spadkiem poziomu testosteronu we krwi. Jest ona uznawana za odpowiednik kobiecej menopauzy. Spadek wydzielana androgenów powiązany jest z wiekiem. Co ważne w przebiegu andropauzy funkcje endokrynne są zachowane, aczkolwiek zmniejsza się tylko profil hormonalny. Mężczyzna w przeciwieństwie do kobiety nie traci także płodności, jest ona tylko obniżona. Takie przekwitanie rozpoczyna się u mężczyzn w wieku 50-55 lat, jednak nie dotyka ono wszystkich panów.

Jakie są objawy andropauzy?

W trakcie przekwitania następuje wiele zmian w organizmie mężczyzny, tych o podłoży psychicznym i fizycznym. Zauważyć można przede wszystkim redukcję masy mięśniowej oraz zwiększenie udziału tkanki tłuszczowej w organizmie, która dotyka zwłaszcza obszar brzucha. Ponadto u panów dochodzi do przerzedzenia owłosienia oraz zmniejszenie się naturalnej odporności organizmu. Zaczynają się także bóle różnych części ciała, zwłaszcza potęgują się bóle kręgosłupa. Przez andropauzę zwiększa się również prawdopodobieństwo wystąpienia osteoporozy, przez zmniejszenie gęstości kości i rozwój chorób układu krążenia. Ponadto andropauza zmniejsza ogólną wydolność organizmu, pojawiają się zaburzenia snu i nadmierna potliwość. Niedobór hormonów płciowych wpływa również na obniżony popęd płciowy i zaburzenia erekcji. Jeśli chodzi o psychikę, mężczyźni borykają się z:

  • nadpobudliwością
  • zaburzeniami pamięci
  • zmiennymi nastrojami
  • nerwowością
  • drażliwością
  • trudnością w koncentracji
  • obniżeniem sprawności umysłowej
  • skłonnością do depresji

W jaki sposób można leczyć andropauzę u mężczyzn?

Andropauza jest to całkowicie naturalne zjawisko, jakie zachodzi w starzejącym się organizmie. Jego działanie można jedynie spowalniać, wykorzystując pewne sposoby leczenia. Zazwyczaj sięga się po leczenie farmakologiczne, a także trzeba prowadzić pewne zmiany w swoim życiu. Przeważnie lekarze polecaną terapie z użyciem iniekcji leków wazoaktywnych do ciał jamistych penisa, inhibitorów fosfodiesterazy typu 5 czy preparatów testosteronu. Oprócz tego, niezbędna jest większa aktywność fizyczna. Należy się przede wszystkim zdrowo odżywiać i zrezygnować z używek. Warto także wprowadzić do swojego życia poranną aktywność seksualną, zamiast tej wieczornej. To właśnie rano występuje wyższy poziom testosteronu, aniżeli wieczorem. Mężczyźni poddani leczeniu zauważają widoczną różnicę. Poprawie się ich poczucie własnej wartości, zwiększa pewność siebie, a także polepsza się ich samopoczucie. Leczenie przynosi również rezultaty w postaci wzrostu libido, zmniejszają się problemy z erekcją. Uzyskuje się wyższy komfort snu, poza tym nie pojawiają się uderzenia gorąca i spada masa tkanki tłuszczowej w organizmie.

Niestety okres przekwitania u mężczyzn odbija się wyraźnie na funkcjach seksualnych. Wraz z wiekiem sprawność seksualna ulega obniżeniu, mężczyźni borykają się ze spadkiem libido, zaburzeniami erekcji oraz przedwczesnym wytryskiem. Na całe szczęście dzisiejsza medycyna daje wiele sposobów, aby zniwelować czy pozbyć się tych przykrych dolegliwości, związanych z okresem starzenia się mężczyzn. Nowoczesne sposoby leczenia pozwalają na czerpanie satysfakcji seksualnej nawet w późnym wieku.

Post Your Thoughts